łówna Mój profil Wylogowanie RSS
Witaj, Gość


Menu witryny
Kategorie sekcji
Statystyki

Ogółem online: 1
Gości: 1
Użytkowników: 0
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Główna » Pliki » Moje pliki

Konstytucja Legii Szlachetnej
29.08.2015, 15:52

KONSTYTUCJA

LEGII SZLACHETNEJ

(NOBILIS LEGIONEM )

 

INFORMACJA WSTĘPNA

 

LEGIA SLACHETNA (NOBILIS LEGIONEM) ustanowiona jest dekretem nr 1 MAGISTERIUM z .25 sierpnia. 2015 roku.

 

I. POSTANOWIENIA OGOLNE

  1.  

1.1, LEGIA SLACHETNA (NOBILIS LEGIONEM) (dalej -Legia ) jest:

  • jedyną i niepodzielną organizacją występującą pod tą nazwą.

  • wyłącznym posiadaczem przyjętej nazwy jako intelektualnej własności.

  • dobrowolną, apolityczną , niezależną , samorządną organizacją , non profit

1.2. Legia opiera się na wspólnych interesach jej Dam i Rycerzy zjednoczonych dla osiągnięcia konstytucyjnych celów i zadań organizacji.

1.3. Legia działa na podstawie własnych Konstytucji, dekretów i zarządzeń i innych dokumentów Magisterium

I.4 . Damami i Rycerzami Legii mogą być przedstawiciele wszystkich narodowości, ras , wyznań i religii, którzy poświęcają się służbie celom i zadaniom Legii.

1.5 . Legia posiada własne konta bankowe , insygnia - sztandary, odznaczenia, logo, dyplomy , certyfikaty i inne niezbędne akcesoria.

1.6 . Oficjalnym językiem Legii są języki polski i angielski. Języki urzędowe jednostek lokalnych Legii są językami ich kraju lokalizacji .

1.7 . Rezydencją Magisterium znajduje się w Warszawie .

 

II . CELE LEGII.

 

2.1. Głównym celem Legii jest krzewienie i rozwój rycerskich tradycji: szlachetności, godności , honoru i miłosierdzia na podstawie krajowych i ogólnoświatowych historycznych tradycji .

2.2 . Legia ma także następujące cele :

  - Zjednoczenie rodów szlacheckich w ramach organizacji i rozszerzenie ich szeregów przez nobilitacje godnych przedstawicieli wszystkich warstw społecznych ;

- podwyższenie chwały i tradycji rycerskich ;

- pomóc w realizacji humanistycznych zasad szlachty ;

- ochrona godności i wzmocnienie braterstwa rycerstwa ;

- działania charytatywne wspierające zakłady opieki zdrowotnej oraz pomoc społeczna dla osób

potrzebujących;

- rozwój i pogłębianie współpracy z innymi organizacjami mającymi szlachetne cele oraz

nawiązanie przyjaznych więzi z przedstawicielami panujących domów królewskich na świecie;

- promowanie pokojowego współistnienia narodów, działania popierające zachowanie pokoju w

całym świecie .

- ochrony i pomoc w realizacji obywatelskich praw i wolności Dam i Rycerzy Legii ,

 

III. FORMY DZIAŁANIA LEGII.

 

3.1 . Dla osiągnięcia konstytucyjnych celów, działając zgodnie z własną Konstytucją,, prawem krajowym i międzynarodowym, Legia:

- zaangażuję się w działalność badawczą-naukową i edukacyjną w strefie nauk genealogicznych

(genealogia, heraldyka, falerystyka, blazonowanie etc).

- reprezentuje i broni interesów Legii i jego Dam i Rycerzy w krajowych organach publicznych, prasie i innych środkach medialnych.

- jest patronem obiektów systemu zdrowotnego, edukacyjnego, oraz opieki społecznej, prowadzi inne działania na płaszczyźnie socjalnej;

- nagradza swoich Damy i Rycerzy własnymi znakami wyróżnienia, nadaje status szlachecki i tytuły arystokratyczne, przydziela i zatwierdza herby;

- w określonych przypadkach proponuje kandydatów na nagrody i tytuły honorowe międzynarodowych organizacji i Orderów ;

- potwierdza prawo do dziedziczenia tytułów, herbów i emblematy przodków;

- zachęca Damy i Rycerzy Legii do aktywnego udziału w pracach Legii ,

- Legia tworzy fundusze przeznaczone na działalność charytatywną ;

3.2 . Legia naśladując historyczne tradycji szlacheckie i rycerskie znanych w świecie Orderów wprowadza określone rangi , tytuły urzędowe, wyróżnienia i nagrody dla Dam i Rycerzy w strukturalnych Legii.

3.3 . Większość funduszy Legii są przeznaczone na działalność dobroczynna , aby pomóc ludziom potrzebującym, zwłaszcza ofiarom klęsk żywiołowych , wspierać szpitale, sierocińce ,i obiekty pomocy społecznej dla dzieci z trudnościami wychowawczymi / lub cierpiących z powodu poważnych chorób /.

3.4 . Legia jest zaangażowany również w inne działania , które nie są zakazane przez prawo miejsca działania Legii i jej jednostek .

 

4 . CZŁONKOWSTWO W LEGII.

4.1 . Legia jest tworzona na podstawie indywidualnego członkostwa .

4.2 . Członkami Legii mogą być obywatele (osoby fizyczne ) , którzy uznają tę Konstytucję i dobrowolnie wyrazili chęć przystąpienia i wzięcia udziału w jej działalności .

4.3 . Pełnoprawnymi członkami Legii ( Damy i Rycerze ) , mogą być mężczyźni i kobiety, które uznają Konstytucję, Kodeks Honorowy, wewnętrzne postanowienia zgodnie z celami polityki Legii; biorą udział w jej działalności , stosując się do chrześcijańskich moralnych zasad , mają duże zasługi w humanitarnych działaniach i osiągnęli 21 lat .

4.4 . Kandydaci na Dam i Rycerzy Legii ( Postulanci ) to te osoby, które przedstawiły wypełnione kwestionariusz w terminie do momentu pasowania na Inwestyturze . Postulanci mają wszystkie prawa Dam i Rycerzy, ale nie mają prawa głosu na zebraniach i zgromadzeniach nie mogą być wybierani do organów zarządzających i być delegatami na konferencję.

4.5. Honorowymi członkami Legii mogą zostać znane osoby, które wykazały się znacznymi świadczeniami na rzecz Legii, jak również dobrymi wynikami w zakresie działań humanitarnych , charytatywnych lub edukacyjnych .

4.6 . Pełnoprawnym członkiem Legii Postulant zostaje w momencie pasowania w czasie Inwestytury , po podpisaniu kodeksu Honorowego i złożeniu przysięgi wierności Konstytucji i Wyższym Władzom Legii.

4.7 . Przyjęcie Postulantów następuje po złożeniu ankiety z osobistą rekomendacją 2 Rycerzy, Rycerze , które dali Postulantowi rekomendację są odpowiedzialny za jego godne zachowanie.

4.8 . Po dołączeniu do Legii , Postulant musi płacić opłaty wpisowe i roczne nie niżej ustalonego minimum,, a tak ze ponosić opląty związane z Inwestyturami i innymi uroczystymi przedsięwzięciami. .

4.9 . Osoby poniżej 21 roku życia , nie mogą mieć statusu pełnoprawnych Dam i Rycerzy Legii i uzyskają status Kadeta Legii .

4.10 . Otrzymywanie statutu Honorowego Członka Legii odbywa się w toku zwykłej inwestytury lub droga korespondencji – jeśli kandydat nie jest fizycznie w stanie uczestniczyć w uroczystości Inwestytury.

4.11 . Dopuszczenie do członkostwa w Legii Postulanta towarzyszy wręczenie odznaczenia ustalonego przez Magisterium klasy.

4.12 . Rycerzom założycielom Legii przyznawany jest szczególny honorowy status w Legii.

4.13 . Rezygnacja z uczestnictwie w pracach Legii pozwala byłemu członkowi na zachowanie wszystkich nadanych odznaczeń, wyróżnień, tytułów i herbów przypisanych w Legiaie oprócz stopni urzędowych.

4.14 . Ustanie członkostwa w Legii lub wykluczenie członka Legii potrzebuje zatwierdzenia Wielkiego Księcia-Legata Legii , i jest regulowane jest przez sytuację wewnętrzną .

4.15 . Przyczyny wykluczenia z Legii , mogą być:

- Uzurpacja praw Wielkiego Księcia-Legata Legii lub Wielkiego Hetmana, i innych wyższych oficerów .

- Umyślne i złośliwe rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat Legii .

- Działania przeciwne Kodeksowi Honorowemu Legii.

- Działania, które pociągają za sobą odpowiedzialność karną .

- Nieetyczne zachowanie podczas noszenia insygniów Legii .

4.16 . Członkowie Legii które są winni powyższych naruszeń mogą być:

a) poddani pod osąd Trybunału Rycerskiego;

b ) W celu zachowania własnej godności byłego Rycerza Trybunał zwraca się do obwinionego z propozycją natychmiastowej dobrowolnej rezygnacji z Legii (w określonych przypadkach były członek Legii decyzja Magisterium może zachowywać prawo do nanoszenia odznaczeń i używać wcześniej przydzielonych tytułów , ale bez stopni urzędowych)

c ) natychmiastowe pozbawienie statusu członka Legii .

4.17 . Osoby pozbawione prawa członka Legii za naruszenie podstawowych dokumentów lub postępowania, które nie są zgodne z Kodeksem Honorowym Legii, Dekretem Wielkiego Księcia Legata Legii , są wykreślony z listy członków Legii i traci wszelkie prawa i przywileje wynikające z członkostwa - traci prawo do noszenia insygniów Legii, wcześniej przyznany rang i tytułów , i pod żadnym pozorem nie może używać tytułu Damy lub Rycerza Legii .

 

V. UPRAWNIENIA I OBOWIĄZKI CZŁONKOW LEGII.

5.1 . Damy i Rycerze Legii mają następujące uprawnienia:

- We współpracy z Wielkim Księciem-Legatem Legii oraz innymi wyższymi oficerami do udziału w budowaniu Rycerskiej wspólnoty .

- Na terenie swojej jurysdykcji, starać się o pozyskanie do działania w Legii ludzi , którzy mogą wnieść ważny wkład w osiągnięcie celów i zadań Legii .

- Zbieranie i organizowanie materialnych środków, w tym zbieranie darowizn od różnych osób i podmiotów wspierających Legię.

- Zachęcanie , inicjowanie, rozwijanie i wdrażanie działań związanych z promocją i zwiększeniem publicznego uznania Legii .

- zorganizować lub pomóc w organizacji wystaw, wykładów, spotkań i seminariów .

 5.2 . Członek Legii ma prawo do :

  - Uczestnictwa w Konferencjach i posiedzeniach i być mianowanym przez Magisterium do władz Legii ;

  - W celu realizacji zadań statutowych brać udział w pracach Legii , konferencjach i innych imprezach organizowanych przez Legię , zarówno bezpośrednio, jak i poprzez swoich przedstawicieli ;

- Ma prawo zapraszać i rekomendować nowych Dam i Rycerzy do Legii ;

- otrzymywać wszystkie rodzaje porad i wskazówek do działań związanych z działalnością Legii

- Na uzyskanie informacji o działalności Legii , organów zarządzających Legią w zakresie własnej jurysdykcji;

 5.3 . Członek Legii powinien:

  - ścisłe przestrzegać wymogi Konstytucji, Kodeksu Honorowego Legii, dekretów i rozporządzeń Wielkiego Księcia-Legata Legii, ;

- przestrzegać i realizować wszelkie decyzji i Magisterium Legii, decyzji przełożonych ;

- płacić składki członkowskie, opłaty bieżące i w inny sposób wzmacniać materialną bazę Legii

5.4 . Kandydat na członka Legii ( Postulant ) powinien wykonać w całości obowiązki rzeczywistych Dam i Rycerzy Legii .

 

  1. ZARZĄZANIE LEGIĄ.

 

 

6.1 . Wielki Książę-Legat Legii :

  • Wielki Książę-Legat , jako Suweren Legii zarządza wszystkimi działaniami Legii , posiada pełną ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą władzę , jak w całej Legii , tak i we wszystkimi jej jednostkach lokalnych.

  • .Wielki Ksiąze-Legat Legii:

  •  Podpisuje i wydaje dyplomy, świadectwa i patenty i inne niezbędne dokumenty.

  • Nikt bez zgody wielkiego Księcia-Legata Legii nie może przyznawać nagrody i tytuły , jeśli pisemną decyzją nie zostaje upoważniony do tego inny wyższy oficer, który go zastępuje. Zezwolenie takie jest ważne dla każdego przypadku oddzielnie .

  • Uroczysta Inwestytura - może nastąpić tylko za zgodą i pozwoleniem Wielkiego Księcia- Legata Legii. , .

 

  1. . Wielki Magisterium Legii

 

W skład Wielkiego Magisterium wchodzą

1.Wielki Księże-Legat Legii :

2.Wielki Hetman Legii .

Wielki Magisterium Legii :

  - Kieruje działalnością Legii ramach niniejszej Konstytucji , dekretów , rozporządzeń i postanowień Wielkiego Księcia-Legata Legii ;

- Magisterium zapewnia praktyczną realizację decyzji Wielkiego Księcia-Legata Legii , i Wyznacza w każdym konkretnym przypadku członków Trybunału Rycerskiego Honoru.

Legii:

przyjmuje kandydatów w Postulanty;

Nominuje Postulantów na Damy i Rycerzy Legii w toku Inwestytur;

Decyduje o podwyższeniu nadawanych klasów nagród i tytułów;

6.4 . Wielki Hetman Legii :

Pozycja Wielkiego Hetmana Legii jest najważniejszą w hierarchii Legii po pozycji Wielkiego Księcia–Legata Legii .

6.5. W celu pomocy w rozwiązywaniu bieżących problemów Magisterium swoim dekretem powołuje Biuro Doradcze Magisterium Legii Szlacheckiej w składzie od 6 do 10 urzędników, głównie z grona oficerów kierujących lokalnymi jednostkami, a także z najbardziej aktywnych Dam i Rycerzy Legii.

 

  1. TERITORIALNE JEDNOSTKI LEGII

 

7.1Terytorialne jednostki Legii składają się z poszczególnych Dam i Rycerzy ;

- Realizują statutowe celi w ramach misji Legii ;

- Zapewniają pomoc charytatywną potrzebującym w terenie ich lokalizacji ;

- Biorą udział w pracach naukowo- metodycznej, i innych rodzajów działalności statutowej Legii ;

- Rekomendują swoich Dam i Rycerzy do nadania nagród, przyznawania im ( potwierdzenie) tytułów, innych rodzajów Nagród .

- Organizują terminowe zebrania i posiedzenia.

- Organizują pozyskiwania funduszy i dotacji na wzmocnienie materialnej i finansowej bazy na regionalnej skali.

7.2 . Oficerowie regionalnych Oddziałów Legii , których działalność obejmuje cały kraj, lub większy obwód, dekretem Wielkiego Księcia-Legata, po konsultacji z Wielkim Hetmanem Legii nabywają status Regimentarza, i stoją na czele Regimentu.

  • Regiment posiada własny Sztandar.

7.3 Jednostki Legii , której działalność obejmuje obszar , wielkich metropolii i stolicy państwa , dekretem Wielkiego Księcia-Legata, po konsultacji z Wielkim Hetmanem Legii nabywają status Kasztelaństwa.

Kasztelan jest powoływany dekretem Wielkiego Księcia – Legata Legii po konsultacji z Wielkim Hetmanem, na podstawie rekomendacji zebrania Rycerzy danej jednostki;

7.4 Jednostka, która działa na terenie miasta lub dzielnicy , nabywa status Chorągwi, na czele której stoi Rotmistrz powoływany rozporządzeniem Wielkiego Hetmana .

. Wszystkie nominacje muszą być zatwierdzone rzez Wielkiego Księcia-Legata Legii z wydaniem odpowiedniego Patentu.

 

VIII. ODZNACZENIA LEGII I TRIB ICH NADAWANIA.

 

8.1. Odznaczenia Legii ustanawiane są dekretami Wielkiego Księcia-Legata i dzielą się na krzyże, gwiazdy, medale, odznaczenia honorowe – za wybitne zasługi oraz znaki urzędowych stopni, znaków rangi tytularnych.

- Ustanowione są 4 klasy krzyżów:

4 klasa – Krzyż Rycerski;

3 klasa – Krzyż Oficerski;

2 klasa – Krzyż Oficerski ze Srebrna Gwiazdą;

1 klasa – Wielki Krzyż ze Złotą Gwiazdą

  • krzyże 2,3, i 4 klasy są noszone na piersi; Wielki Krzyż jest noszony na szyi.

  • Wszystkie nadane krzyże i gwiazdy muszą być noszone jednocześnie.

8.2 Postulanci są przyjmowani do Legii po sprawdzeniu dotychczasowej ich działalności, zgodnej ze statutowymi celami i zadaniami Legii, w związku z czym istnieje możliwość nadania im krzyża 4 klasy w momencie pierwszej inwestytury. Każde następne podwyższenie klasy może nastąpić po kolejnym roku aktywnego udziału w pracach Legii, lub w drodze wyjątku – za wybitne zasługi przed Legią.

 

  1. TRYBUNAL RYCERSKIEGO HONORU.

 

9.1 Trybunał Rycerskiego Honoru:

  • Na podstawie Konstytucji Legii i Rycerskiego Kodeksu Honorowego wydaje postanowienia w sprawach naruszenia przez Dam i Rycerzy Legii Konstytucji, dekretów i edyktów Wielkiego Księcia-Legata Legii , Wielkiego Hetmana Legii, i innych obowiązujących dokumentów , a także sporów między obiektami jurysdykcji Legii .

 

X. HEROLDIA LEGII

 

Na czele Heroldii Legii stoi Herold-mistrz, który pracuje według regulaminu Heroldii wspólnie z Heroldami regionalnych jednostek.

 

  XI. FUNDUSZE I INNE MIENIE LEGII.

 

11.1 . Fundusze i inny majątek Legii są tworzony przez :

        - Wpisowe składki, które przed Inwestyturą wpłacają Postulanci nie niżej ustalonego minimum.

- Roczne składki członkowskie, które członkowie Legii wpłacają wraz z przystąpieniem do Legii , i na początku każdego roku kalendarzowego ;

     - Dobrowolne składki i darowizny . jako członków Legii , tak również od innych osób i organizacji ;

      - Pozostałe przychody , które nie są sprzeczne z obowiązującym ustawodawstwem Państwa i krajach lokalizacji Legii i jej jednostki.

11.2 . Wielkość wpisowych i opłaty roczne są ustalane zgodnie z sytuacją wewnętrzną Legii, koszty uczestnictwa w inwestyturach i innych imprezach określane są w każdym indywidualnym przypadku .

11.3 . Funduszami i innym majątkiem Legii dysponuje Magisterium, a fundusze i własnośćią lokalnych jednostek Legii nominowane na przywódców terytorialnych oficerowie (w zgodzie z Magisterium).

 

XII. PROCEDURA ROZWIAZANIA LEGII, LUB JEJ MODYFIKACJI.

   12.1 . Zakończenie działalności Legii może być prowadzone przez jego reorganizację lub likwidację .

   12.2 . Reorganizacja Legii następuje zgodnie z decyzją Magisterium Legii.

   12.3 . Likwidacja Legii może być wykonywana tylko na podstawie decyzji Wielkiego Ksiecia-Legata Legii.

   12.4 . W przypadku likwidacji Legii pozostałe funduszy i inne majątki Legii nie są rozdzielane między jego Damami i Rycerzami , i są wykorzystywane do celów charytatywnych .

   12.5 W przypadku likwidacji regionalnej jednostki Legii jej środki muszą być przekazane do dyspozycji Magisterium Legii .

 

 Magisterium Legii ma prawo do wniesienia zmian i rozszerzenia niniejszej Konstytucji, lub jakakolwiek jej części.

 

 

 

 

 

Kategoria: Moje pliki | Dodał: Admin
Wyświetleń: 191 | Pobrań: 0 | Komentarze: 1 | Rating: 1.0/1
Liczba wszystkich komentarzy: 1
avatar
0 Spam
1 lucjan-najcul • 19:14, 12.09.2015
Szanowne Magisterium  Legii Szlachetnej,

Z uwaga zapoznalem sie z treścia Konstytucji Legii Szlachetnej,,wszelkie załozena opisane w Konstytucji sa bardzo zasadne .
Zasady dzialności Legii sa bardzo podobne do zasad  opisanych w Konstytucji Orderu Sw.Stanislawa z okresu dzialanosci sp.Juliusza Nowiny Sokolnickiego -Ostatniego Wielkiego Mistrza.
Osobiscie uwazam,że wstepujacy Postulanci do Legii - to przyszłe  - Damy i Rycesze  spelniajace wymagana zgodnie z Konstytucja- Bedą to osoby:  szlachetne,moralne oraz etyczne-- posiadajc ceche honorowego zachowania,w Legii Szlachetnej.
Jednoczesnie nalezy stwierdzic  , że  powstala organizacja jest kontynacja dzialności chrytatywnej zjednaczajac rody szlacheckie dla osiagniecia Konstytucyjnych celów  Legii Szlachetnej.

 Kanclerz Federacji Rycerskiego Orderu Sw.Stanislawa
/-/Lucjan Zbyszko Nowina Sokolnicki
Kawaler Orderu Sw.Stainslawa GCCStS

Gdynia10.09.2015 r
avatar